Terapia uzależnień od komputera, gier, Internetu. Uzależnienie od gier komputerowych terapia.
Leczymy i wspieramy psychologicznie i psychoterapeutycznie dzieci i młodzież. Obszarem naszego szczególnego zainteresowania jest pomoc dzieciom uzależnionym od gier, telefonu i Internetu. Pracujemy w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, zmieniamy sposób myślenia oraz zachowania dzieci i młodzieży. Celem terapii jest nabywanie umiejętności kontroli zachowania, poszukiwanie innych źródeł przyjemności, rozpoznawanie i wyrażanie uczuć, radzenie sobie ze stresem oraz nabywanie umiejętności interpersonalnych oraz rówieśniczych.
Objawy świadczące o zbyt częstym używaniu gier i komputera, telefonu stanowiące sygnał wchodzenia w uzależnienie:
- u dzieci w młodszym wieku szkolnym najczęściej można zaobserwować: zaburzenia koncentracji uwagi, niepokój i stany lękowe, ekstremalne reakcje emocjonalne, często nieadekwatne do wywołującego je bodźca, fantazjowanie i kłamstwa; zanik wrażliwości na uczucia innych ludzi, utrata dotychczasowych przyjaciół, odrzucenie przez grupę z powodu nieprzyjemnych zachowań dziecka, brak zainteresowania nauką, brak posłuszności.
- u nastolatków wśród symptomów wskazujących na uzależnienie od komputera i gier komputerowych wymienia się między innymi: nieprzestrzeganie limitów czasu poświęcanych na gry, korzystanie z komputera do późnych godzin nocnych, bardziej interesują się relacjami wirtualnymi niż rówieśniczymi oraz rodzinnymi, zaniedbywanie obowiązków szkolnych, zaburzenia koncentracji uwagi, pogarszanie się wyników w nauce, porzucanie innych aktywności i zainteresowań, podwyższony poziom irytacji i zdenerwowania, pobudzenia, zachowania agresywne, zmienność nastrojów.
Warto rozważyć konsultację u specjalisty psychologa dzieci i młodzieży, gdy dostrzegamy problem nadmiernego korzystania przez dziecko z komputera, zanim pojawi się problem uzależnienia.
Przebieg konsultacji z psychoterapeutą:
Pierwsze spotkanie odbywa się z samymi rodzicami, kolejne już z dzieckiem/nastolatkiem. Podczas pierwszego spotkania, psychoterapeuta przeprowadza z rodzicami wywiad, który obejmuje informacje na temat rozwoju dziecka, sytuacji rodzinnej, funkcjonowania w środowisku szkolnym. Pozwala on na rozpoznanie problemu z jakim zgłaszają się rodzice oraz poznaniu historii i aktualnej sytuacji życiowej dziecka. Psychoterapia uzależnień od komputera prowadzona jest w formie 45 min. sesji, 1 raz w tygodniu. Czas trwania terapii (liczba i częstotliwość spotkań) jest określany razem z terapeutą .